انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک توسط یکی از ورثه

مشاوره حقوقی با وکیل سرقفلی

اگر نیاز به اخذ مشاوره تلفنی با وکیل متخصص در امور اجاره ،سرقفلی و سایر موضوعات حقوقی دارید می توانید  از طریق  اینجااز خدمات حقوقی وکلای مجرب و پایه یک تهران به طور شبانه روزی بهره مند شوید .

نظریه مشورتی در مورد انتقال سرقفلی توسط یکی از ورثه

سوال

مستاجر یک باب مغازه که تابع قانون سال ۱۳۵۶ بوده، فوت کرد که دارای چندین ورثه است. یکی از وراث، مدتی بعد از فوت پدر، مغازه را به غیر انتقال داده است. موجر چندی بعد متوجه انتقال به غیر شده و دادخواست تخلیه به لحاظ انتقال مورد اجاره به غیر را مطرح کرده و وراث دیگر دفاعاً اظهار داشته‌اند که انتقال مورد اجاره بدون رضایت آنها صورت گرفته و دخالتی در این انتقال نداشته‌اند. تکلیف دادگاه در قبال دعوای تخلیه چیست؟

پاسخ

در مورد محل‌های کسب و پیشه، چنانچه در قرارداد اجاره حق واگذاری مورد اجاره به غیر، از مستاجر سلب شده و مستاجر بدون رضای مالک، مورد اجاره را به غیر انتقال دهد، در صورتی که مالک مبادرت به تقدیم دادخواست تخلیه به لحاظ انتقال به غیر کرده و دادگاه انتقال مورد اجاره به غیر را احراز کند، با توجه به قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۵۶ تکلیفی جز صدور حکم تخلیه ندارد. عدم دخالت و عدم توافق سایر وراث در انتقال مورد به غیر، تاثیری در صدور حکم تخلیه نسبت به سهم انتقال‌دهنده ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطالب زیر را هم مطالعه بفرمایید.

رضایت مالک برای انتقال سرقفلی ضروری است

نحوه گرفتن حکم تخلیه به جهت عدم پرداخت اجاره

امکان اجاره دادن ملک اجاره ای

دیدگاه خود را بنویسید