وضعیت حضانت فرزندان کمتر از ۱۸ سال

مشاوره حقوقی با وکیل در مورد حضانت 

اگر نیاز به اخذ مشاوره تلفنی با وکیل متخصص در مورد حضانت و سایر موضوعات حقوقی دارید می توانید همین الان از طریق  اینجا از خدمات حقوقی وکلای مجرب و پایه یک تهران به طور شبانه روزی بهره مند شوید .

نظریه مشورتی در مورد امکان طرح دعوی حضانت فرزندان کمتر از ۱۸ سال

سوال

با توجه به مفاد ماده ۴۵ قانون حمايت خانواده كه بيان مي‌دارد رعايت غبطه و مصلحت كودكان و نوجوانان در كليه تصميمات دادگاه‌ها و مقامات اجرايي الزامي است كه علاوه بر كودكان، نوجوانان را هم مشمول حكم دانسته، آيا دعواي ملاقات يا حضانت طفل بالغ كمتر از ۱۸ سال نوجوان قابل استماع و رسيدگي است يا خير؟ 

پاسخ 

اولاً در خصوص «حضانت فرزند بالغ كمتر از هجده سال»، مستنداً به ماده ۱۲۱۰ قانون مدني و رأي وحدت رويه ديوان‌عالي كشور به شماره ۳۰، با رسيدن طفل به سن بلوغ شرعي كه در پسر پانزده سال تمام قمري و در دختر ۹ سال تمام قمري است، موضوع حضانت (امر غيرمالي) منتفي است و فرد بالغ (پس از بلوغ شرعي) مي‌تواند با هريك از والدين يا اجداد خود كه بخواهد، زندگي کند.
ثانياً در مورد «ملاقات فرزند بالغ كمتر از هجده سال»، با عنايت به منطوق ماده ۴۵ قانون حمايت خانواده مصوب ۱۳۹۱، چنانچه مصلحت و غبطه كودك يا نوجوان ايجاب كند، صدور حكم ملاقات چنين فرزندي با هر يك از والدين و تهيه الزامات آن توسط طرف ديگر بلااشكال است و احراز اين امر با دادگاه است .

دیدگاه خود را بنویسید