مسئول پرداخت دیه در صورت فوت راننده مقصر 

مشاوره حقوقی با وکیل تصادفات رانندگی 

اگر نیاز به اخذ مشاوره تلفنی با وکیل متخصص در مورد تصادفات رانندگی  و سایر موضوعات حقوقی دارید می توانید  از طریق  اینجا  از خدمات حقوقی وکلای مجرب و پایه یک تهران به طور شبانه روزی بهره مند شوید . 

مسئول پرداخت دیه در صورت فوت راننده مقصر 

نظریه مشورتی در مورد نحوه جبران خسارت در تصادفات رانندگی

سوال 

در صورت تصادف دو وسیله نقلیه که خسارت مالی به وجود آمده اما خسارات جانی به وجود نیامده، جبران خسارات چگونه است و چنانچه در تصادف دو وسیله نقلیه، خسارات جانی و مالی به وجود بیاید و راننده مقصر نیز فوت کند، خسارات مذکور چگونه قابل جبران خواهد بود و در صورتی که ورثه متوفای مقصر تمکن مالی برای پرداخت خسارت نداشته باشند تکلیف چیست؟

پاسخ

چنانچه در جریان تصادف وسایط نقلیه خسارت مالی به یک یا هر دو وسیله وارد آید و هیچ گونه خسارت جانی و صدمه بدنی به اشخاص وارد نشود ماده ۳۳۶ قانون مجازات اسلامی تعیین تکلیف کرده و مطابق مقررات ماده مذکور عمل می‏شود. فوت کسی که دیه بر عهده او است، مانع از آن نخواهد بود که علیه ورثه او در دادگاه صلاحیتدار اقامه دعوی شود، موافق رأی وحدت رویه شماره ۵۶۳ مورخ ۲۸ خرداد سال ۱۳۷۰، با عدم امکان تعقیب کیفری راننده متوفی، مطالبه دیه در دادگاه عمومی قابل رسیدگی است، دریافت وجه از شرکت بیمه توسط اولیای دم به معنای رضایت به اخذ قیمت دیه است و محکوم‌له برای دریافت الباقی آن تا مبلغ دیه می‏تواند به محکوم‌علیه مراجعه کند؛ مگر آن که هرگونه ادعایی را نسبت به زائد اسقاط کرده باشد. در مواردی که ورثه تمکن مالی برای پرداخت دیه نداشته باشد مواد ۳۱۲ و ۳۱۳ قانون مجازات اسلامی تعیین تکلیف کرده است.

دیدگاه خود را بنویسید